Aktualnie zgodnie z polskim prawodawstwem uzyskanie zezwolenia na broń jest bardzo ciężkie. Jeżeli jednak nie chcemy rezygnować ze strzelania w celach sportowych, jak i rekreacyjnych możemy uposażyć się w wiatrówkę z rodzaju PCP. Na rynku dostępne są różnorodne wiatrówki, w postaci pistoletów, karabinków oraz różnice się poszczególnymi parametrami.
Jaki napęd do wiatrówki?
Do niedawna jedynymi dostępnymi wiatrówkami były te z napędem sprężynowym. Jak nazwa wskazuje wystrzał z broni jest możliwy dzięki umiejscowionej w lufie sprężynie, która zostaje naciągnięta i spuszczona w czasie wystrzału, powodując sprężenie powietrza poprzez ucisk tłoku w cylindrze. Dlatego też wiatrówki z napędem sprężynowym występują najczęściej w broni długolufowej. Sprężynowa wiatrówka wytwarza delikatny odrzut, imitując broń palną.
Innym popularnym rozwiązaniem jest wiatrówka PCP. Jest to model, który napędzany jest sprężonym w specjalnym kartuszu powietrzem. Odznaczają się możliwością wykonana do kilkudziesięciu strzałów bez konieczności przeładowania. Używając sprzętu typu wiatrówka PCP uzyskujemy pewność najwyższej mocy wystrzału oraz celności. Wiatrówka odznacza się niskim kosztem eksploatacji. Oprócz nabojów należy się uposażyć w odpowiednią pompkę lub w butlę wysokociśnieniową.